Co robić w kamieniołomie?
Nieczynny kamieniołom w Kozach to niezwykłe miejsce! Teren w przeszłości będący kopalnią piaskowca, aktualnie jest najpiękniejszym na terytorium Gminy Kozy miejscem rekreacyjnym. Można tutaj spędzić czas na łonie natury, w towarzystwie zachwycających widoków.
Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach to niezwykłe miejsce u progu Karpat! Wyróżnia się bogatymi walorami krajobrazowymi, historycznymi i przyrodniczymi. Warto odwiedzić kamieniołom i zostać do momentu, kiedy słońce schowa się za horyzontem, tworząc niezwykły spektakl natury, oglądany przez licznych przyjezdnych.
Centrum Sportowo-Widowiskowe w Kozach
Centrum Sportowo-Widowiskowe w Kozach powstawało kolejno w latach 1991-2001 (pomieszczenia Hali Sportowej i krytej pływalni) oraz w okresie 2002-2010 (budowa boisk plenerowych). W obiekcie znajdują się: hala sportowa, basen, siłownia, sauna, sala tenisa stołowego, sala korekcyjna, boisko wielofunkcyjne (sztuczna nawierzchnia), boisko do siatkówki plażowej, skocznia w dal, skocznia wzwyż, bieżnia tartanowa (60m, 2 tory), boisko tartanowe do kometki i siatkonogi.
Pałac Czeczów w Kozach
Perełką turystyczną Kóz jest odrestaurowany Pałac Czeczów - w rejestrze zabytków jedna z najstarszych budowli w Kozach. Neoklasycystyczny pałac, z półkolistym ryzalitem od północy i dobudowaną kaplicą od zachodu położony jest w ścisłym centrum miejscowości, w otoczeniu zabytkowego parku. Pomieszania Biblioteki, Izby Historycznej i Dom Kultury z pracowniami (plastyczną i teatralną), galerią, salą koncertową, salą konferencyjną, tworzy nową przestrzeń kultury dla mieszkańców.
Platan w Kozach
Istnieją drzewa, które są szczególne, związane z wydarzeniami z życia mieszkańców, historią miejscowości, przykuwają wzrok swym wyglądem, rosną w ważnym, często odwiedzanym miejscu. Staramy się je pielęgnować i otaczać opieką, lubimy je, jesteśmy z nich dumni, opowiadamy o nich innym. Takim drzewem jest rosnący w parku dworskim - PLATAN - drzewo niezwykłe. Znają go wszyscy mieszkańcy Gminy i nie tylko ...
Za jego przyczyną o Kozach stało się głośno w kraju, a nawet za jego granicami -kliknij
Park rekreacji
W parku rekreacyjnym w centrum miejscowości, który został oddany do użytku 2014 roku, powstał skatepark, na który składa się m.in. quater pipe, funbox z grindboxem, bank ramp. Są tu też urządzenia siłowni zewnętrznej, a także dodatkowe elementy, tj. ławki, stół do gry w szachy, stół do piłkarzyków. Nawierzchnia została utwardzona, całość otoczy zieleń.
Zapraszamy również na place zabaw w innych częściach miejscowości!
Lodownia w parku
Zanim powstały pierwsze elektryczne chłodziarki w szlacheckich folwarkach przechowywano produkty w zimnie korzystając z naturalnych i praktycznych rozwiązań.
Znana wszystkim mieszkańcom Kóz lodownia dworska zyskała nowy blask. Jej wnętrze oczyszczono ze śmieci, wzmocniono konstrukcję, odtworzono fragment korytarza i kamiennego pierścienia....
Informacje na ten temat pojawiły się w wielu krajowych mediach. Postęp robót i zmiany w wyglądzie budowli można śledzić w załączonej do artykułu galerii ...
Informacje na ten temat pojawiły się w wielu krajowych mediach. Postęp robót i zmiany w wyglądzie budowli można śledzić w załączonej do artykułu galerii ...
Kamieniołom czyli dawna kopalnia piaskowca w Kozach
Kamieniołom działał od ok. 1912 roku, a zakończył swą działalność w roku 1994. Powstał w czasach kiedy właściciem dóbr był Marian Czecz. To tereny czynnego osuwiska skalnego i zarazem tereny Parku Krajobrazowego.Służą mieszkańcom i turystom do celów spacerowych i rekreacyjnych. Widoczne na urwiskach warstwy geologiczne stanowić mogą świetną lekcję przyrody i geografii dla wszystkich zwiedzających te tereny. W środkowej części dawnego urobiska znajduje się urokliwe jeziorko ...
Szlaki spacerowe, turystyczne, rowerowe
Szlaki turystyczne i rekreacyjne w Kozach - mapa
szlak żółty
od stacji PKP w Kozach na szczyt Hrobaczej Łąki i w kierunku przysiółka Żarnówka Mała (okolice zapory Porąbka)
szlak czerwony
ze Straconki przez Gaiki, przełęcz U Panienki przez szczyt Hrobaczej Łąki, a dalej przez rezerwat Zasolnica do Porąbki
szlak niebieski
od ulicy Krakowskiej w Kozach do Żarnówki Małej
szlak czarny
od ul. Bielskiej w Kozach do przełęczy U Panienki, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym i żółtym prowadzącym w stronę Hrobaczej Łąki.
szlak turystyczny „ na Trzonkę”
prowadzi od Pałacu Czeczów w Kozach, poprzez szczyt Hrobaczej Łąki, Bujakowski Groń do Zamku na Wołku, a następnie poprzez Porąbkę, do Chaty na Trzonce
szlak Papieski
od kościoła przy Placu ks. Kochaja poprzez Kamieniołom na szczyt Hrobaczej Łąki, przełęcz U Panienki, a potem w stronę Magurki do Straconki.
Trasy górskie Nordic Walking
trzy pętle spacerowe mające swój początek i koniec przy ulicy Południowej i Beskidzkiej w Kozach.
Dwie z nich to trasy krótsze (do 3 km) trzecia obejmuje dodatkowo tereny Lipnika i ma długość 10 km.
Trasa rowerowa 001
prowadzi od Bielska–Białej ulicami: Krańcową, Sadową, Chmielową, Pod Grapą, Topolowa, Młyńską, Nadbrzeżną w kierunku Pisarzowic.
dokładny opis tras górskich - kliknij
dokładny opis trasy rowerowej - kliknij
dokładny opis Szlaku Papieskiego - kliknij
Aktualności powiązane z działem: Sport i rekreacja
Nagrody sportowe za osiągniecia w 2019 roku.
Szachy z Orłem - I turniej 2020 - potyczka szachistów w Kozach
Zlot FoodTruck w Kozach już wkrótce ...
Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły upragnione wakacje !!!