Ruszyły kontrole emisji spalin z wykorzystaniem drona
Głównym celem akcji było ujawnianie odpowiedzialnych za emisję zanieczyszczeń powstających ze spalania substancji zabronionych. Do tej pory kontrole prowadzone przez pracowników Urzędu Gminy w Kozach opierały się na otrzymanych od mieszkańców informacjach, analizie dostępnych danych lub doraźnej obserwacji. Tym razem do ujawnienia nieprawidłowości posłużył specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu można natychmiast potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie wytwarzania zanieczyszczeń. Dron kierowany przez wykwalifikowanego operatora dokonywał szczegółowych pomiarów zawartości spalin wydobywających się ze wskazanego komina, takich jak: pyły zawieszone (PM 1, PM 2.5, PM 10), dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3) oraz formaldehydy. Po potwierdzeniu zanieczyszczenia wydobywającego się z przewodu kominowego, policjanci oraz pracownicy UG Kozy dokonywali kontroli kotła znajdującego się na terenie nieruchomości.
Właścicieli informowano o obowiązujących regulacjach prawnych, a także wyjaśniano które substancje mogą powodować szkodliwą emisję. Pouczano ich o konsekwencjach prawnych w przypadku powtórnego stwierdzenia nieprawidłowości. W większości przypadków zaobserwowano błędne przyzwyczajenia i brak wiedzy na temat składu poszczególnych paliw. Jako najlepszy przykład może posłużyć tzw. "kolorowa" prasa czy też papier pokryty grubą warstwą farby, tuszu drukarskiego lub samoprzylepnych etykiet. Często są to opakowania wielomateriałowe ze sklejonej foli plastikowej, aluminiowej i zewnętrznej warstwy papierowej. Większość wspomnianych odpadów absolutnie nie nadaje się do spalenia, ponieważ w myśl obowiązujących przepisów prawnych nie są papierem lub kartonem.
Kontrole emisji spalin na terenie Kóz będą systematycznie powtarzane. O tym, jak bardzo są one potrzebne świadczą alarmujące wyniki z kilku ostatnich dni pochodzące z rozmieszczonych na terenie gminy czujników, do których można uzyskać dostęp z poziomu naszej strony https://stronaarchiwalna.kozy.pl/jakosc-powietrza/site/130.html
oraz poprzez aplikacje EkoSłupek i Airly dostępne na urządzenia mobilne.
Pamiętajmy, że od jakości powietrza w naszym otoczeniu zalezy nie tylko stan środowiska naturalnego, ale w bezpośredni sposób - nasze zdrowie.