opr.H.Kozieł
więcej o parku - film
bibliografia: Dendroflora Parku Pałacowego w Kozach ;Tekst i oprawa graficzna Jakub Połącarz Wydawca: Urząd Gminy w Kozy 2011
Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.
Park w Kozach ma powierzchnię 3,5 ha położony jest 350 m.n.p.m. Powstawał stopniowo. Od założenia na planie ok. 1830r. tj. czasów kiedy właścicielami Kóz byli Jordanowie właściwej formy nabrał w czasach kiedy właścicielami tych terenów i dworu była rodzina Czeczów.
W projekcie ogrodu angielskiego najważniejszą kwestią był fakt, aby zachować naturalność i spójność krajobrazu.
Park w Kozach jest przykładem XIX. ogrodu utrzymanego w stylu angielskim, posiadającego dodatkowo cechy charakterystyczne dla ówczesnych, polskich założeń parków dworskich/pałacowych. Część frontową (południową) tworzy aleja lipowa oraz podjazd połączony z gazonem. Duża polana tzw salon ogrodowy wraz z kopcem-lodownią są dominującymi elementami kompozycji po stronie północnej pałacu.
Nieodłącznym elementem tego typu złożenia ogrodowego był sad. Kwatery sadowe znajdowały się w miejscu gdzie obecnie posadowiony jest Ośrodek Zdrowia (ul.Szkolna). Tam też znajdowały się korty tenisowe należące do dworu.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że park w Kozach wraz z pięknym okazem platana, należy do 20% zabytkowych parków w Polsce, które ocalały od zniszczenia i stanowią przykład zachowanej przyrody w postaci architektury ogrodowej z dawnych czasów.
opr.H.Kozieł
więcej o parku - film
bibliografia: Dendroflora Parku Pałacowego w Kozach ;Tekst i oprawa graficzna Jakub Połącarz Wydawca: Urząd Gminy w Kozy 2011