GMINA KOZY przyjazne miejsce
HISTORIA
Legenda o powstaniu wsi mówi, że na dwóch polanach istniały dwie osady noszące nazwę Kozy Górne i Kozy Dolne. Do końca XVIII w. każda osada miała oddzielnego wójta i innego właściciela, choć stanowiły jedną parafię.
Legenda o powstaniu wsi mówi, że na dwóch polanach istniały dwie osady noszące nazwę Kozy Górne i Kozy Dolne. Do końca XVIII w. każda osada miała oddzielnego wójta i innego właściciela, choć stanowiły jedną parafię.
Miejscowość po raz pierwszy wymieniona została w wykazie dziesięciny papieskiej z 1325 jako „Duabuscapris seu Siffridivilla" (Dwie Kozy wieś Zygfryda). Właścicielami wsi byli kolejno: Szłopowie, Gierałtowscy, Russoccy, Rejowie, Jordanowie. Następnie Kozy należały do rodziny Humborgów, Klucckich i Czecz de Lindenwald. Po II wojnie światowej miejscowość weszła w skład gminy zbiorczej Biała Wieś. Od 1954r. stanowi odrębną gminę.
KOZY – to jednowioskowa gmina leżąca u podnóża Beskidu Małego, w województwie śląskim, powiecie bielskim położona po obu stronach DK-52 z Bielska do Krakowa.
Zajmuje obszar 27 km2 z czego 1/3 stanowi zwarty kompleks leśny porastający zbocza gór.
Liczy ponad 12,9 tysięcy (kliknij - dane za 2019.r) mieszkańców stanowiąc najliczniej zamieszkaną wieś w Polsce.
Posiada dobrą sieć dróg.
Sprawnie działa komunikacja autobusowa i kolejowa.
Dobrze rozwinięta jest sieć handlowo-usługowa.
Zarejestrowanych jest ok. 1260 działających firm.
Dom Kultury, Gminna Biblioteka i Izba Historyczna mieszczące się w zabytkowym Pałacu Czeczów, stanowią katalizator i zarazem bazę miejscowych inicjatyw twórczych.
Duże sale widowiskowa, sportowa i koncertowa przyciągają wystawców i organizatorów różnorodnych imprez integracyjnych, kulturalnych i sportowych o zasięgu ponadlokalnym.
LKS „Orzeł”, ogólnodostępny kompleks boisk sportowych, skatepark i place zabaw służą zaspokojeniu potrzeb dzieci i młodzieży w tym kierunku.
Są piesze i rowerowe szlaki turystyczno-rekreacyjne.
Są piesze i rowerowe szlaki turystyczno-rekreacyjne.
W ostatnią sobotę każdego miesiąca, przybywają kolekcjonerzy na jedyny w tej okolicy targ staroci, zwany „Pchlim Targiem”.
Corocznie mają miejsce imprezy promujące dorobek Gminy oraz stwarzające okazje do wspólnej biesiady (Dni Kóz, Dożynki Gminne), oraz festiwale, okolicznościowe wystawy, konkursy, turnieje, rajdy, spotkania tematyczne.
Oprócz wydawnictw promujących miejscowość wydawane są cyklicznie: gminny miesięcznik samorządowy "Koziańskie Wiadomości" i rocznik TMHiZK w postaci "Zeszytów Społeczno-historycznych".
Oświetlony nocą Krzyż milenijny na szczycie góry Hrobacza Łąka (828 m n.p.m) wskazuje już z daleka położenie miejscowości.
Perełką turystyczną Kóz stał się odrestaurowany zabytkowy Pałac Czeczów, położony w ścisłym centrum miejscowości, w otoczeniu malowniczego parku, w którym rośnie stare, piękne i ważne dla mieszkańców drzewo - koziański PLATAN wybrany Drzewem Roku 2012 w Polsce i drugim w Europie w 2013 roku,
Teren dawnej kopalni piaskowca tzw Kamieniołom w Kozach, z urokliwym jeziorkiem i półkami skalnymi stanowi unikatowe miejsce warte zobaczenia o każdej porze roku.
(...) Położona u stóp Beskidu Małego, przy drodze DK 52 z Bielska-Białej do Krakowa, Największa w Polsce pod względem liczby mieszkańców.
Na czym polega fenomen jej dobrobytu?
(...)
Na temat naszej miejscowości na portalu Onet PODRÓŻE pojawiła się informacja o Kozach
Zachęcamy do zapoznania się z tym ciekawym, ilustrowanym zdjęciami materiałem
kliknij link:
https://podroze.onet.pl/gdzie-na-weekend/kozy-najwieksza-wies-w-polsce-historia-atrakcje-ciekawostki/bmwn507
Kozy w obiektywie - kliknij
folder polsko-angielski: http://www.pcp.org.pl/images/wirtualny_folder/Kozy_16.pdf