Odkryj Gminę Kozy podążając Szlakiem Koziańskich Ciekawostek!
Odkryj Gminę Kozy podążając Szlakiem Koziańskich Ciekawostek! Zobacz zabytkowe budynki, historyczne lokalizacje, wróć do nieistniejących już miejsc i poznaj historię ludzi, którzy je tworzyli.
Projekt zrodził się z chęci zaprezentowania mieszkańcom Kóz i turystom odwiedzającym miejscowość walorów historycznych, stanowiących ważny element dziedzictwa kulturowego terenu pogranicza PL-SK.
Na terenie Kóz wybrano 39 obiektów lub miejsc cennych historycznie na których zamontowano tabliczki informacyjne.To projekt, który będzie podstawą do rozwoju turystyki w Gminie Kozy.
Aby ułatwić zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc, przygotowano zestaw publikacji, w które wchodzi przewodnik, folder i mapa. Warto przeczytać i zapoznać się z naszymi atrakcjami korzystając z przewodnika, a następnie zlokalizować daną atrakcję na mapie.
Po odnalezieniu miejsca w terenie warto zapoznać się z uzupełnieniem przewodnikowej informacji o danym obiekcie, która znajduje się na tablicy informacyjnej. Dodatkowo polecamy zeskanować telefonem kod QR na tablicy, aby przenieść się na stronę internetową www.szlakciekawostek.kozy.pl aby przeczytać najbogatszy opis i zobaczyć więcej zdjęć.
Wszystkie materiały zostaną przygotowane w trzech językach (polskim, angielskim i słowackim) aby każdy turysta, nawet zagraniczny, mógł bez problemu odwiedzić interesujące go miejsca.
W ramach projektu przewidziano działania miękkie, będące cyklem spacerów z przewodnikiem, po nowo wyznaczonym szlaku. Spacery dedykowane zostały dzieciom z koziańskich szkół i mają na celu poznanie dziedzictwa kultury i przyrody pogranicza PL-SK.
„Szlak Koziańskich Ciekawostek” pozwoli uchronić od zapomnienia historię cennych obiektów i miejsc oraz pogłębiać wiedzę historyczną przyszłym pokoleniom.
Mikroprojekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. „Szlak Koziańskich Ciekawostek” jest realizowany przy współpracy z Gminą Mosovce na Słowacji.